Naozaj si žijeme nad pomery?

Autor: Peter Ješko | 29.12.2011 o 9:15 | (upravené 30.12.2011 o 18:26) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  2019x

Tvrdenie Richarda Sulíka o tom, ako si Slováci žijú nad pomery pobúrilo veľa ľudí. Veď predsa mnoho Slovákov žije naozaj biedne. Potom také tvrdenie nemôže byť pravdivé. Alebo predsa len môže?

V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, čo máme na mysli slovom nad pomery. Myslí sa tým nad pomery západnej Európy? Potom to určite pravda nie je. Nad pomery Číny? Potom určite áno. Alebo nebodaj nad pomery Afriky? Môžme byť iba vďační, že máme životnú úroveň akú máme a nie ako väčšina afrických krajín.

Ja som však presvedčený, že tým bolo myslené niečo úplne iné. Konkrétne, že si ako krajina žijeme nad pomery toho čo vyprodukujeme. A to je jednoducho fakt, či sa nám to páči, alebo nie. Slovensko rovnako ako takmer všetky krajiny EÚ míňa viac ako to na čo reálne má. A to je podľa mňa práve to „žitie si nad pomery". Dôsledkom sú obrovské dlhy. Tie sú mimochodom jednou z príčin súčasnej celosvetovej krízy. Dlh Slovenskej Republiky v prepočte na jedného obyvateľa je niekoľko tisíc eur. Toľkými peniazmi zadĺžil štát každého jedného z nás vrátene dôchodcov a batoliat. Keby sme všetci pracovali zadarmo, nič nejdedli ani nepili ani nič iné nespotrebúvali, trvalo by nám pol roka, kým by sme tento dlh splatili! Navyše z neho každoročne platíme stámilióny na úrokoch. Tieto peniaze potom citeľne chýbajú.

Možno sa spýtate ako sme sa do takéhoto stavu dostali. Odpoveď je jednoduchá. Žijeme si nad ekonomické pomery už vyše 20 rokov. Čoraz viac sa zamotávame do vražednej dlhovej špirály. Ak sa z nej nedokážeme vymaniť skončíme ako Grécko. A ak si myslíte, že nás zachráni zákon o dlhovej brzde, tak ten je nastavený tak, že v najbližšom období ešte nebude vládu obmedzovať. A neskôr ho predsa nie je problém zmeniť. Chcel by som veriť, že všetci čo za spomínaný zákon hlasovali, to urobili kvôli zodpovednosti a nie ako formu marketingu. Chcel by som, ale neverím.

Veľa ľudí bude namietať, že nad pomery si žije hlavne horná vrstva a mnohí sa do nej dostali tak, že rozkradli peniaze nás všetkých. Nebudem im protirečiť. Nesnažím sa však subjektívne skúmať, kto si koľko zaslúži, ale objektívne zhodnotiť ekonomickú situáciu Slovenska ako celku. A čísla hovoria neúprosne.

Richard Sulík možno mohol svoje tvrdenie sformulovať ináč. Aby nemohlo vyvolať dojem, že všetci Slováci si žijú v blahobyte. Takáto interpretácia mohla naozaj ľudí pobúriť. Ale spomínané tvrdenie bolo myslené z pohľadu slovenskej ekonomiky ako celku. A z tohto pohľadu ho považujem za absolútne pravdivé. Mne osobne je oveľa sympatickejší človek, ktorý povie pravdu drsným spôsobom, ako ten čo bude klamať, že všetko je v poriadku. Sulíkoví politickí oponenti sa ho snažia vykresliť ako neľudského diabla. Z rozprávok si pamätám, že diabol sľúbi ľuďom čo len chcú, ale po čase je mu to treba vrátiť aj s úrokmi. Natíska sa otázka : kto je v skutočnosti ten diabol a kto pred ním len varuje?

Na záver len toľko, že by som bol veľmi rád, keby poctivo pracujúci ľudia s najnižšími platmi zarábali viac. Ale to sa nedá urobiť mávnutím čarovného prútika ani nekonečným zadlžovaním na spôsob Grécka. V prvom rade treba odstrániť korupciu z najvyšších politických kruhov. Možno to znie naivne, ale keď sa zmierime, že sa s tým nedá nič robiť a budeme iba nadávať pri pive, tak sa nečudujme ako to u nás vyzerá. V druhom rade treba zmeniť sociálny systém, v ktorom sa neoplatí pracovať. Ak totiž existujú ľudia, ktorí dostanú rovnaké množstvo peňazí, keby sa zamestnali, ako keď sedia doma a nič nerobia, tak je náš sociálny systém zvrátený. Zvrátený a antisociálny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?