reklama

Gorily sa chystajú zadlžiť nás o ďalšie miliardy

V stredu 1.2. 2012 schválila vláda zmluvu o tzv. trvalom eurovale. Ak ju po predčasných parlamentných voľbách ratifikuje parlament bude to pre Slovensko znamenať ďalšie záväzky vo výške 5,76 mld. eur. V prepočte na starú menu je to 172 mld. korún. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim vysvetliť, prečo schválenie eurovalu (trvalého aj dočasného) považujem za podvod na občanoch, porovnateľný s kauzou Gorila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Na čo slúži a ako funguje euroval?

Zmyslom eurovalu je požičiavať krajinám, ktoré majú také vysoké dlhy, že im už nikto požičať nechce. Euroval bude týmto krajinám požičiavať z peňazí, ktoré si sám požičia. Eurovalu investori požičajú, pretože za neho ručia členské krajiny vrátene Slovenska. V praxi to znamená, že ak krajiny, ktorým euroval požičia, nebudú dlhy splácať, zaplatíme to prostredníctvom eurovalu my všetci. A aké je riziko, že sa tak stane? Stačí sa opýtať, komu euroval požičiava. Krajinám, ktorým nechce požičať nikto iný, lebo sa bojí, že by o svoje peniaze prišiel. Treba k tomu ešte niečo dodať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pákovanie eurovalu

Trvalý euroval má mať kapacitu 700 mld. eur. Aj táto obrovská suma sa však zdá niektorým európskym lídrom malá. Prišli teda s myšlienkou pákovania eurovalu. Vďaka tomu ho môžeme zvýšiť napríklad 5-násobne, bez zvyšovania našich záväzkov. Akým kúzlom je to možné? Jednoducho sa zaručíme investorom za prvých 20% dlhov a na zvyšných 80% záruky nebudú. Ako sa to prejaví v praxi? Ak dotyčná krajina nebude schopná splatiť 20% svojich dlhov prídeme o 100% toho čím ručíme, pričom súkromní investori neprídu o nič. Zdá sa vám, že je to hazard? Európskym lídrom zrejme nie. Veď napokon nie sú to ich peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú naše záväzky v eurovale?

V dočasnom eurovale predstavujú naše záväzky sumu 7,72 mld eur. V trvalom eurovale to bude 5,76 mld. eur, pričom táto suma sa môže neskôr ešte zvýšiť. Pretože po isté obdobie budú v platnosti oba eurovaly, celkové záväzky Slovenska budú predstavovať 13,48 mld eur. To je suma rovnajúca sa približne ročnému príjmu štátneho rozpočtu SR. V prepočte na jedného obyvateľa Slovenska je to približne 2500 euro. Toľko bude ručiť každý z nás vrátene dôchodcov a novorodencov. Skúste si napr. spočítať koľko bude ručiť vaša rodina.

Kto hlasoval za euroval?

Za navýšenie dočasného eurovalu na 7,72 mld eur. hlasovali poslanci za Smer, SDKÚ, KDH a Most. Presne tie strany, ktoré sú spomínane v spise Gorila. Je to iba náhoda?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trvalý euroval bude parlament schvalovať až po voľbách. Momentálne ho schválila iba vláda. Za návrh hlasovali všetci ministri SDKÚ, Mostu a KDH okrem Daniela Lipšica, ktorý sa zdržal hlasovania. Proti boli iba ministri za SaS.

Aké sú argumenty v prospech eurovalu?

Od priaznivcov eurovalu som veľa racionálnych argumentov nepočul. Skôr sa snažia vyvolávať hystériu ohľadom jeho neprijatia. Argumentujú približne týmto : Ak neschválime euroval zanikne euro, príde obrovská bieda, prípadne vojna, ľudia prídu o úspory, budeme izolovaní od civilizovaného sveta, zastavia nám eurofondy. A dodávajú, že celá Európa je za euroval. Pozrime sa na tieto argument bližšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Euroval je nutná podmienka na záchranu eura

Euro bolo prijaté ako politický projekt, ktorý predbehol ekonomickú realitu. Jednotná mena pre krajiny s natoľko odlišnou ekonomickou úrovňou a mentalitou obyvateľstva zákonite prináša problémy. Navyše prakticky všetky štáty cielene porušovali Maastrichtské kritériá. Euroval namiesto toho, aby nútil štáty k zodpovednému hospodáreniu, zachraňuje nezodpovedných. A to práve na úkor tých, ktorí sa chovali zodpovedne. Preto si myslím, že je pre euro hrozbou a nie záchranou.

Čo sa týka samotného eura, treba si položiť otázku, či je vôbec pre jednotlivé štáty prospešné. Keďže za veľkú časť problémov môže práve spoločná mena. Namiesto serióznych analýz na túto tému sa však iba bezhlavo opakuje mantra : Euro treba zachrániť za každú cenu.

Bez eurovalu bude bieda, pretože padne bankový sektor

Tu si treba povedať koho euroval v skutočnosti zachraňuje. Nie sú to štáty, ale banky. Pretože ak štát skrachuje, doplatia na to v prvom rade veritelia, ktorí prídu o časť pohľadávok. Štátu môže riadený bankrot dokonca pomôcť, pretože sa mu zníži dlh. Keby bolo Grécko zbankrotovalo pred 2 rokmi, dnes by na tom bolo výrazne lepšie.

Bez eurovalu by teda mohli skrachovať viaceré banky, čo by krátkodobo mohlo naozaj spôsobiť výrazný pokles ekonomiky. Reči o 50% prepade, ktoré zazneli z úst niektorých politikov, sú však úplne prehnané a ich jediným cieľom je šíriť strach. Bojím sa však, že práve tým, že sa odkladajú nepopulárne riešenia (ako napr. bankrot štátov) sa kríza prehlbuje a následný pád bude o to horší.

Podľa mňa je absolútne nemorálne, aby chudobní ľudia zachraňovali bohatých bankárov, ktorí dlhé roky vykazovali veľké zisky napr. požičiavaním rizikovému Grécku. Je neprípustné, aby zisk bol súkromný a zároveň strata spoločná. Preto som proti pomoci dotknutým bankám, aj keď ich bankrot bude mať krátkodobo veľmi nepriaznivý vplyv na ekonomiku. Z dlhodobého hľadiska to však urobí bankový sektor zdravším.

Ak by sme sa aj rozhodli, že musíme bankový sektor zachrániť, dalo sa to urobiť niekoľkonásobne lacnejšie. Nechať skrachovať štáty, ktoré nie sú schopné svoj dlh splácať sami. Pomôcť iba tým bankám, ktoré nie sú schopné pokryť straty z vlastných zdrojov, pričom každý štát si ich bude zachraňovať sám. Na nadnárodnej úrovni zachrániť iba tie, ktorým nie sú schopné pomôcť národné vlády. Prečo sa záchrana bankového sektora nerealizovala takto aj keď by to bolo oveľa lacnejšie? Napadá mi iba jedna odpoveď. Veľa extrémne bohatých ľudí by prišlo o svoje peniaze.

Bez eurovalu prídu ľudia o úspory a bude vojna

Úspory ľudí najviac ohrozuje súčasný stav, keď sa Európska Centrálna Banka (ECB) snaží zachraňovať problémové štáty masívnym tlačením peňazí. Toto vyvoláva riziko vysokej inflácie, ktorá znehodnotí úspory.

Čo sa týka rečí o vojne, to je škoda komentovať. Opäť ide o taktiku šírenia strachu.

Budeme izolovaní, zastavia nám eurofondy

Ak ako krajina nemôžeme slobodne vyjadriť svoj názor, prečo sa ešte nazývame samostatným štátom? Na čo máme vôbec voľby? Nestačilo by, aby nám z Bruselu poslali protektora na správu našej provincie?

Čo sa týka eurofondov tak tie vôbec nesúvisia s eurom, ale týkajú sa aj členov EÚ, ktoré euro ešte nezaviedli. A nie je možné ich zastaviť. Navyše eurofondy sú zdrojom obrovskej korupcie. V dôsledku toho prispievajú k deformácii trhového mechanizmu, takže ich prínos pre našu krajinu je otázny.

A tvrdenia, že by odišiel od nás nemecký VW sú tiež len strašením. Automobilky tu sú, lebo je tu lacná a kvalifikovaná pracovná sila, nie preto, že Merkelová nás ma rada.

Celá Európa je za euroval

Toto je ďalšie klamstvo a lacná propaganda. Väčšina obyvateľov EÚ je proti eurovalu. Veľa ekonomických expertov je proti eurovalu. Napr. bývalý britsky minister financií Norman Lamont prirovnal euroval k obrovskej pyramídovej hre. Ja iba dodám, že euroval ako inštitúcia je podľa zmluvy mimo dosahu akéhokoľvek súdu. Rovnako aj všetci jej manažéri požívajú imunitu a teda nesmú byť súdení za nič čo súvisí s eurovalom.

Čo zatiaľ dokázal dočasný euroval?

Jedným slovom nič. Investori neveria ani eurovalu a nechcú mu požičať. Ratingové agentúry mu zobrali najvyšší rating, pretože mu tiež neveria. A viacerým členským štátom vrátene Slovenska bol tiež znížený rating, lebo máme v eurovale obrovské záväzky. Takže nie len, že viac dlhujeme, ale platíme aj vyššie úroky. Napriek tomu stále veselo zachraňujeme bohatšie krajiny. A doma nám zatiaľ kolabuje zdravotníctvo a školstvo.

Prečo nebude o takej zásadnej veci ako je trvalý euroval referendum?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo občania by nemuseli rozhodnúť správne, rozumej tak ako chce vládnuca vrstva. Gorily to rozhodnú za nás, pretože slovami jedného aktéra z Gorily „Volič nič nevie, volič je hovno". Gorila Slovenská sa možno cíti nadradená voči občanovi, ale správa sa submisívne voči Gorile Bruselskej. A nepripustí predsa, aby sa kvôli nejakému podradenému druhu na ňu bruselskí príbuzní hnevali.

Peter Ješko

Peter Ješko

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bežný človek. Zaujímam sa o ekonomiku a veci verejné. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu