Kto má byť strážnym psom demokracie?

Autor: Peter Ješko | 7.2.2012 o 10:50 | Karma článku: 7,96 | Prečítané:  763x

Po vypuknutí kauzy Gorila sa veľa hovorilo o tom, že ju média nezverejnili skôr, napriek tomu že niektoré ju mali dávno pred tým ako sa objavila na internete. Tento fakt je o to horší, že podľa mnohých by práve média mali byť „strážnym psom demokracie". Tento názor zdieľa zrejme aj predsedníčka vlády, podľa ktorej sú novinári jedinou profesiou, ktorú nie je  možné za žiadnych okolností legálne odpočúvať. Sú teda novinári naozaj tí, ktorí majú chrániť demokraciu a slobodu? Ja som presvedčený, že nie. Túto úlohu musia na seba v demokratickej spoločnosti zobrať občania a to bez ohľadu na svoju profesiu.  

Hádzať túto úlohu iba na novinárov, by bolo zbavovaním sa vlastnej zodpovednosti. Novinári sú takí istí ľudia ako my ostatní. Nevidím preto dôvod na to, aby boli akokoľvek privilegovaní. A rovnako nevidím dôvod si myslieť, že by mali strážiť moju slobodu namiesto mňa. Veď nie všetci novinári píšu o politike, niektorí sa o ňu ani nezaujímajú. A spomedzi tých čo píšu, je veľa takých, ktorí sledujú v prvom rade vlastný prospech. Novinári sú totiž takí istí ľudia ako my ostatní. Bolo by naivné si myslieť, že budú lepší a morálnejší ako zvyšok spoločnosti. A ešte naivnejšie je si myslieť, že ochránia demokraciu a slobodu, keď my ostatní sa na to vykašleme.

Pravdou je, že existujú viacerí novinári, ktorí svojou prácou naozaj k ochrane demokracie prispievajú. Ale to nie je dané ich profesiou. Ale tým, že sú to uvedomelí občania a slušní ľudia, ktorí sú zhodou okolností zároveň aj novinári. Demokraciu a slobodu môžme ochrániť len vtedy, ak nás občanov, ktorým nie je jedno, čo sa okolo nás deje, bude dostatočný počet. A zároveň budeme ochotní aj niečo pre to urobiť.

V tomto kontexte nám, občanom tejto krajiny, nedáva dobrú vizitku, že v kauze Gorila sa najviac angažoval človek, ktorý zatiaľ ani nemá slovenské občianstvo. Napriek tomu Tomovi Nicholsonovi záleží na osude tejto krajiny viac ako väčšine z nás. To v akom stave sa nachádza táto krajina, nie je len vina skorumpovaných politikov a pochybných finančných skupín. Oni sú len odrazom spoločnosti. Zodpovednosť za to nesieme aj my, občania tejto krajiny. Nezvládli sme totiž našu úlohu „strážneho psa demokracie".

Po tom ako súd v rekordne rýchlom čase vyhovel žiadosti Penty a zakázal Tomovi Nicholsonovi vydať knihu o Gorile, už len málokto môže pochybovať o tom, že nežijeme v slobodnej krajine. Ešte stále však nie je neskoro s týmto stavom niečo urobiť. Strážny pes, ktorý dlho spal sa pomaly zobúdza. A Gorily sa pomaly začínajú báť.

Verím, že protesty na námestiach môžu niečo zmeniť. Preto sa ich zúčastňujem, aj keď s organizátormi nesúhlasím vo všetkom. Ale som im vďačný za to, že pomáhajú strážneho psa prebudiť. Teraz ho len netreba nechať znovu zaspať. Ukázať mocným, že si nenecháme rozkradnúť túto krajinu a že si nenecháme diktovať o čom smieme písať a hovoriť. A následne poslať vo voľbách preč všetkých tých, čo sa 20 rokov podieľali na rozkrádaní tejto krajiny. Tých, ktorí majú drzosť sa stále tváriť, že Gorila je výmysel, prípadne, že do konšpiračného bytu si prišli iba vypiť kolu. Tých, ktorým vyhovuje, keď nám skorumpované súdy berú naše ústavné práva. Viem, že to nepôjde hneď a ani to nebude jednoduché. Ale v živote máloktorú hodnotnú vec môžme získať ľahko.

Na záver zacitujem výrok M.R. Štefánika, ktorý som si všimol na minulotýždňovom proteste v Bratislave : Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?