Politika Smeru je antisociálna

Autor: Peter Ješko | 28.2.2012 o 10:23 | (upravené 28.2.2012 o 10:28) Karma článku: 14,49 | Prečítané:  872x

  Strana Smer sa dlhodobo štylizuje do role zástancu ľudí s nižšími príjmami a ich ochrancu pred „zlým" trhom a bohatými podnikateľmi, ktorí ich vykorisťujú. Som presvedčený, že toto je iba marketingový ťah. Politika Smeru totiž z dlhodobého hľadiska nerieši problémy spomínanej skupiny ľudí. Zároveň však účinne prispieva k likvidácii strednej vrstvy. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim vysvetliť, prečo si to myslím.  

Za hlavné príčiny neľahkej ekonomickej situácie pomerne veľkej časti obyvateľstva považujem nasledovné faktory:

Vysoká miera korupcie vo verejnom sektore

Peniaze, o ktoré štát prichádza, chýbajú potom napr. v školstve, zdravotníctve a na vyplácanie dôchodkov. A korupcie bolo požehnane aj za vlády Smeru. Spomeňme si napríklad na nástenkový tender, alebo sociálne podniky ministerky Tomanovej. Zároveň sa natíska otázka, prečo sa Robert Fico odmieta vyjadriť, či sa stretol s pánom Haščákom v byte na Vazovovej, alebo nie. A ak tam naozaj pil iba kolu, prečo sa to bojí priznať. Ak však hovoríme o korupcii, treba zároveň povedať, že sa netýka iba Smeru, ale prakticky všetkých starých strán, ktoré tu fungujú 22 rokov.

Vysoké daňovo - odvodové zaťaženie

Zoberme si zamestnanca s hrubou mzdou 400 eur. Po započítaní odvodov predstavuje jeho cena práce pre zamestnávateľa cca 524 eur. Zamestnanec však dostane čistú mzdu cca 338 eur. Zvyšných 186 eur si zoberie štát. Toto predstavuje viac ako 35% z čiastky, ktorú dáva na mzdy zamestnávateľ. Teda aj nízkopríjmové skupiny musia odovzdať pomerne veľkú časť svojho zárobku štátu. Tento fakt má negatívny vplyv aj na zamestnanosť. Po prvé zdražuje cenu práce pre zamestnávateľov. Po druhé si každý rozmyslí, či sa mu oplatí ísť pracovať, ak rozdiel medzi tým čo zarobí a sociálnymi dávkami je minimálny. Vyššia nezamestnanosť znamená vyššie výdavky pre štát a tie peniaze opäť chýbajú v iných sférach. V porovnaní so silnými sociálnymi programami by bolo zníženie daňovo - odvodového zaťaženia nízkopríjmových skupín podstatne efektívnejšie.

Slabé podnikateľské prostredie

V trhovej ekonomike vytvárajú pracovné miesta podnikatelia a nie štát. Preto je na zvyšovanie zamestnanosti potrebné znižovať byrokraciu a čo najviac uľahčiť podnikanie hlavne malým podnikateľom. Opatrenia, ktoré na prvý pohľad chránia zamestnanca, ako je napríklad zvyšovanie minimálnej mzdy, alebo predĺženie výpovednej lehoty, v konečnom dôsledku iba zvýšia nezamestnanosť. Je to iba marketing na ľudí. Vytváranie vonkajšieho nepriateľa v podobe voľného trhu. A následné deklarovanie boja proti tomuto umelému nepriateľovi. Skutočným nepriateľom sú štátne regulácie a už spomínané vysoké daňovo - odvodové zaťaženie.

Vysoký štátny dlh

Každoročne odchádzajú zo Slovenska stámilióny iba na splátku úrokov zo štátneho dlhu. Tieto peniaze nám citeľne chýbajú. Napriek tomu sa z roka na rok zadlžujeme stále viac. Je pekné ak chce ľavica zvyšovať sociálne dávky, vyplácať vianočné dôchodky a podobne. Bolo by to aj chvályhodné, ak by povedali odkiaľ na to vziať. Momentálne sa to však robí zadlžovaním krajiny. V súčasnosti je štátny dlh v prepočte na 1 obyvateľa krajiny viac ako 5000 eur a stále rastie. Tieto peniaze raz budú musieť zaplatiť naše deti a ich deti aj s úrokmi. Kde vzali politici morálne právo ich takto zadlžiť?

Aké sú riešenia strany Smer

Vytvoriť silný sociálny štát, zaviesť do ekonomiky viac regulácií, zvýšiť dane hlavne pre bohatých a zvýšiť minimálnu mzdu, sociálne dávky a dôchodky.

Aký bude výsledok

Silný štát bude vytvárať veľký priestor pre korupciu.

Regulácie zhoršia podnikateľské prostredie a zvýšia nezamestnanosť.

Dane sa zvýšia pre strednú vrstvu. Naozaj bohatým ľuďom totiž nie je možné zvýšiť daň z príjmu. Títo ľudia majú vlastné firmy a tie platia nižšie dane ako zamestnanci. Ak by sme chceli výrazne zdvihnúť dane firmám, prelejú kapitál do okolitých krajín. Zvýšenie daní pre strednú vrstvu spôsobí jej pád medzi chudobných.

Ani zvýšenie daní nepokryje zvýšené výdavky štátu a preto budeme zadlžovať naše deti ešte rýchlejšie.

Jediná skupina, ktorá na tomto získa, sú občania, ktorí nemajú záujem pracovať a vytvárať hodnoty pre spoločnosť. Stratia na tom všetci ostatní, okrem boháčov, ktorým to neublíži.

Preto považujem politiku Smeru za antisociálnu. Svedčí o tom aj ich podpora eurovalu. Pomocou neho sa skladáme na straty bohatých bankárov a zaplatiť to dáme našim deťom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?